Devlet Destekleri

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvurusu

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvurusu Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaşam standartlarını zor duruma sokan covid-19 beraberin de getirdiği zorluklar ile ülke liderlerinin de sürekli gündemindedir. Hal böyle olunca ekonomik durumu zorlaşan yada hali hazır da yaşam şartları kötü olan ailelere sürekli destekler vermekte ve aile bütçelerine yapılan devlet destekleri ile yardımcı olmaktadır. Açıklanan bu desteklerden bir tanesi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile verilen elektrik faturası desteğidir.

Elektrik Faturası Yardımı Nedir? Elektrik Faturası Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz elektrik faturası devlet desteği diğer verilen bir çok devlet yardımların da olduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bağlam da ihtiyaç sahiplerinin başvurması durumun da ve ihtiyaç durumlarının sürdüğü süre boyunca elektrik tüketim desteği almak devam edebilirler.

Tabi bu destekten yararlanabilmek için belirli şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. İlk olarak 80 TL Elektrik faturası devlet yardımı alabilmeniz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kaydınızı mevcut olması gerekmektedir. Kaydı mevcut olan kişilerin bu destekten yararlanabilmeleri için kişi başı düşen gelirin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir.

Yani bahsetmiş olduğumuz bu oran bu yıl için 701 lira olarak belirlenmektedir. Tüm bu şartları karşılayan ihtiyaç sahipleri elektrik desteği başvurusu için kendisine en yakın PTT şubesine giderek başvuru yapması gerekmektedir. PTT şubesine giderek başvuru yapacak kişinin ikamet adresine ait elektrik faturasını yanın da bulundurması gerekmekte olup, ibraz ettiği elektrik faturası üzerinden yapılacak sorgulama sonrası 80 TL Elektrik faturası devlet yardımı alma hakkı kazanıp kazanamadığı belirlenmektedir. Tüm bu işlem sonrası hani halkının kullanmış olduğu elektrik tüketiminin 80 TL si faturasından düşülmektedir.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik faturası devlet desteği başvurusu için yapmanız gereken işlemler oldukça basittir. Yapmanız gereken ilk işlem ikamet adresinize bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına giderek başvuru yapmalısınız. 80 TL Elektrik yardımı başvurunuzun onaylanmasın da etkili olacak muhtaçlık belgesi ise onay verilmesin de etkili rol oynamaktadır. Muhtaçlık belgesini bağlı olduğunuz mahalle muhtarınızdan temin edebilmektesiniz.

Elektrik yardımı başvurusu için yine internetten veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından temin edeceğiniz başvuru dilekçesi gerekmektedir. Başvuru dilekçesin de hane için de ikamet eden anne, baba, eş, çocuk bireylerin TC kimlik numaralarının yazılması gerekmektedir. Ayrıca yine aile bireylerinin Kimlik fotokopilerini yanınız da bulundurmanız gerekmektedir. Son olarak başvurunuzun gerçekleşmesi için ikamet adresinize ait elektrik faturanızın da bulunması gerekmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Kadar?

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvurusu Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapmış olduğunuz elektrik yardımı başvurunuzun onaylanması durumun da sizlere bu desteğin nakit olarak verilmemektedir. Bu destek her ay düzenli olarak ve elektrik tüketim miktarına göre hesaplanmakta ve buna göre faturanızdan düşmektedir.

Konutlar için verilen bu desteğin hesaplanmasını Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından yapılmak ta olup, hane için kişi ve kullanılan elektrik miktarına göre değişmektedir. Aşağı da sizler için örnek elektrik tüketim miktarı ve buna bağlı destek miktarları paylaşılmıştır.

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovasaat- 53,72 TL
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaat- 71,02 TL
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaat- 88,78 TL
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovasaat- 106,53 TL yardım yapılmaktadır.

Bu yardımların dışın da ihtiyaç sahibi ve hane için de tıbbi cihazlar aracılığı ile hayatını daim ettirmek zorunda olan ve kronik rahatsızlığı mevcut olan kişiler yine aynı süreç ve aşamalar şeklinde başvurmaları durumun da 200 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Yardımı alabilmektedir.

80 TL Destek Kimlere Verilecek?

80 TL elektrik faturası yardımı muhtaçlık çeken aileler ve yapmış olduğu başvuru sonrası uygun bulunan ailelere göre yapılmaktadır. Muhtaçlık sebebi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çok yardım yapılalar ailelerin bütçeleri rahatlatmak bir nebze asgari ücret ile çalışarak hayatını daim ettirmek isteyen ailelere yardım etmek hedeflenmektedir.

80 TL Elektrik faturası devlet yardımı almak için ilk başta sosyal yardım programlarından yararlanıyor olması şartı aranmakta olup, verilen elektrik devlet yardımı ise hane içerisinde yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda, barınma, yakacak, eğitim gibi bir çok destek muhtaç ailelere verilmekte olup, yapılan bu devlet yardımların tamam mı sosyal hizmetler tarafından verilmektedir.

Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvuru Evrakları

Elektrik faturası devlet desteği ve yardımı alabilmek için hazırlamanız ve başvuru yapacağınız kuruma vermeniz gereken evraklar aşağıda belirtmiş olduğumuz gibidir.

  • Vakıftan ya da il müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru dilekçesi
  • Başvuran şahsın kendine ve eşine ait T.C. kimlik belgesi fotokopisi
  • Elektrik faturalarınız
  • Vakıf tarafından yardım şekline göre farklı belgeler de talep edilebilir.

Bilmeniz gerekir ki devlet desteklerinden yararlanmak istiyorsanız, aile bireylerinin gelir durumu ve yaşam standartları bu desteklerden yararlanmak için göz önünde bulunduran en büyük etkenlerden birisidir. Başvuru yaptıktan sonra Sosyal hizmetler tarafından sizlerden gelir belgesi talep edebilmektedir.

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvurusu başlıklı yazımız ile ilgili olarak düşüncelerini yorumlar kısmından yazabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu