Girişimcilik

Akrabanızı İşe Almalı Mısınız?

Akrabanızı işe alma konusunda tereddütleriniz varsa, öncelikle konu hakkındaki önemli konu başlıklarını düşünmek ve belli sorulara yanıt vermek gerekir. İşte size 4 adımda akrabanızı işe alıp almamanız gerektiğinin kararını verdirecek önemli kriterler!

İşinizi Ön Planda Tutmalısınız!

İş hayatınızda işiniz öncelikli olmalıdır. Yani iş gereği 3 kişiyseniz ve 3 kişi sizin işinizi yapabilmeniz için yeterliyse, yeni birini almanız işiniz için profesyonelce bir adım olmaz. Hele de aslında ihtiyacınız olmayan bir personeli yine de almayı tercih ederseniz, böyle bir durumda mevcuttaki çalışanlarınız yeni gelen kişinin tecrübesizliği ve iş öğrenme süreci gereğince onun işlerini de yapmak zorunda kalacaktır. Aslında ihtiyaç yokken iş yerinde bir karmaşa meydana gelir.

Yeni bir kişi almanız ihtiyaç olduysa, bir kişiyi akrabanız olduğu için değil alanında yetkin bir personel olduğu için almalısınız. Yani iş alacağınız bu kişi akrabanız da olabilir, dışardan başka biri de… Önemli olan, şirketinize en çok katkıyı sunabilecek çalışma arkadaşları ile işinizi büyütebilmek…

Akrabanızı İşe Alım Süreci Nasıl Zorluysa, İşten Çıkarma Süreci Ondan Daha Zorludur!

Akrabanızı işe almadan önce, o akrabanızın kişisel özellikleri iyi bilmeniz önemlidir. Eğer ki işe aldığınız akrabanız sorumluluk sahibi olmayan, laubali ve iş yerinde yeterli disiplini sağlayamayacak biri olduğunu düşünüyorsanız, işe almadan önce iyice düşünmelisiniz. Çünkü işler iyi gitmezse, o akrabanızı işten çıkarmanız gerekebilir.

Bir akrabayı işten çıkarmak, işe alım sürecinden çok daha zorlu olacaktır. Keza böyle bir durumda işten çıkan sadece bir çalışanınız değil, aynı zamanda ailenizden birisidir ve böyle anlarda aile içi dengeler devreye girer. Ne işini yapmayan ve tutarlı olmayan bir akrabanızı sırf ailenizden biri diye çalıştırmanız gerekir ne de işten ayrılış süreci yaşanırsa bu durum ailenizde krize neden olabilecek durumlarla karşılaşmanız gerekir.

Bir akrabanızı işten çıkardığınızda, ortaya çıkabilecek ailevi ve sosyal ilişkileri yaralayan durumlar meydana gelebildiği gibi, sırf bu nedenle akrabalarınız sizinle konuşmayı kesebilir ve görüşmek istemeyebilir. Üstelik siz iyi bir ayrılık konuşması yapsanız dahi, onlara neden işten çıkarmanın gerekli olduğunu anlatmaya çalışırken aşırı tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

Akrabanızı İşle İlgili Eğitmeniz Daha Zor Olabilir!

Akrabanız olsa da olmasa da, yeni işe aldığınız bir kişi işinizle ilgili deneyimsiz olacaktır. Başka bir şirkette benzer bir iş deneyimi olsa dahi, her şirketin çalışma kültürü ve iç işleyişi farklıdır. Bu nedenle, yeni işe almayı planladığınız akrabalarınızı da işe başlamadan önce eğitmeniz gerekir. İşe başladıktan kısa süre sonra çalışanlarınızdan verimlilik beklentinizin olması çok önemlidir. Özellikle de işletmeniz küçük bir şirketse ve çalışanlarınızın hızlıca adapte olması gereken bir işiniz varsa…

İşe almayı planladığınız akrabanız yaptığınız işe uygun olmayabilir. Yeterli donanımı bulunmayabilir. Siz de yaptığınız işe bu kişiyi uydurmaya çalışabilirsiniz. Ancak konu ile ilgili eğitimi, bilgi ve becerisi olmayan bir kişiyi o işi yapmak için koşullarsanız, aynı zamanda o kişinin başarısız olmasına da koşullarsınız. Bu durum sizin şirketiniz için olumsuzluk yaratsa da, aynı zamanda akrabanıza da aslında iyilikten çok kötülüğünüz dokunmuş olacaktır.

Tüm Olumsuzluklara Rağmen En Doğru Kararı Da Vermiş Olmanız Mümkündür!

Bir şirketiniz varsa ve siz bir akrabanızı işe çok uygun olmasa da işe almayı planlıyorsanız, burada olumsuzluklar baş gösterebilir. Ancak yaptığınız işe uygun, alanında iyi bir çalışma sergileyebilecek bir akrabanız varsa, böyle bir durumda aksine akrabanız şirketinize büyük katkılar sağlayabilir, başarıyı yakalayabilir. Ancak böyle bir durumda da bu akrabanızı işe almanız sadece sizin akrabanız olmasından dolayı değil, başarılı bir ekip arkadaşı olduğu içindir. Hem başarıyı yakalamak mümkün olup, hem de akrabanız olduğundan güven duygusunun daha üst seviyede olmasına olanak tanıdığı için artılarınız daha çok olacaktır.

Akrabalık ilişkileri iş ilişkilerinde sadakati de getirir. Bu durum büyük avantajdır. Ancak işe alacağınız kişiyi sadece sadakati için değil, aynı zamanda liyakat usulünde de doğru kişi olduğu için işe almışsanız, akrabanız ile çalışmak mükemmel uyumu getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu