Sektörel Haberler

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos

Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı… Bu servete ulaşması ise, şu an günümüzün en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon’u kurması ile oldu. Aslında Bezos yeni bir şirket kurmakla kalmamış, dünyanın işleyişini değiştirecek bir adam atarak online alışverişin kapılarını tüketicilere açmış. Hal böyle olunca da tabi ki 136 milyar dolarlık servete sahip olması da sürpriz değil.

İşte, size Amazon’nun kurucusu, dünyanın en zengini Jeff Bezos hakkında merak edilenlerin cevapları…

Jeff Bezos Parçalanmış Bir Ailenin Çocuğu!

Jeff Bezos 12 Ocak 1964’te doğmuş ancak o henüz daha 1 yaşındayken annesi ve babası ayrılmışlar. Annesi daha sonra Miguel Mike Bezos isminde biriyle evlenmiş ve Jeff, annesi bu evliliği yapmadan önceki Jeffrey Preston Jorgensenlit ismine sahip olmasa da, bu evlilikten sonra üvey babasının soy ismini taşıyarak Jeff Bezos olarak hayatını sürdürmüş.

Jeff Bezos’un Bilgisayarlara Merakı Dede Sevgisinden Kaynaklanıyor!

Annesi tarafından dedesi olan Lawrence Preston Gise’ı çok seven Bezos, dedesinin işinden çok etkilenmiş. Dedesi ABD Atom Enerjisi Kurumun’da yönetici olarak çalışırken, Bezos bilgisayarlara ilgi duymaya başlamış.

İcatlar Yapmayı Çocukluğunda Da Severmiş

Daha küçük bir çocukken, kardeşleri odaya girdiğinde bundan rahatsız olduğu için, bunu önlemek adına Jeff Bezos kendine elektrikli alarm yapmış. İcatları bununla da sınırlı değil. Bu zeki çocuk, güneş enerjisiyle çalışan tava, lazerler, robotlar da yapmış.

Amazon’u Kurmadan Önce Farklı İşlerde Çalıştı

İş hayatına ilk olarak Fitel firmasında başlayan Bezos, 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığı ile işinde yükseldi. Ardından başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street’te Bankers Trust Company’e geçti. Burada, Amazon fikrini şirkete sundu ama şirket bu fikre sıcak bakmadı ve projesini kabul etmedi. Bu nedenle de buradaki yüksek maaşlı işinden vazgeçmeyi göze alarak kendi işini kurdu. Önceleri internet kitap satmak için kurmayı planladığını anlatan Bezos, Amazon’u öyle bir yere getirdi ki, şu an tüm dünyadaki en büyük online alışveriş sitesi olarak herkesin alışveriş yaptığı bir yer haline geldi.

Uzay Sektörüne Yatırım Yaptı

Daha çocukken bile uzaya meraklı olan Jeff Bezos, bu merakını işe dönüştürerek 2000 yılında Blue Origin adlı bir uzaycılık şirketi kurdu. Bu sayede, uzay turizmini geliştirmeyi hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu