Bayilik Sistemiİş Fikirleri

Bayilik Sözleşmesi Nedir?

Bir marka ya da kurum bayilik verecekse bir sözleşme imzalamak durumundadır. Bayilik sözleşmesi, verilen bayiliğin nasıl işletileceğini anlatmakla birlikte, bayilik veren tarafından üstlenilen rolü detaylandıran, bayilik verilecek firmayla daha önceden bayilik verilmiş olan firmaların aynı şekilde yönetilebilmesini sağlamak amacıyla yapılan sözleşmedir.

Bayilik Sözleşmesi Nedir?

Bayilik sözleşmesi sayesinde, tüm yasal yükümlülükler kayıt altına alınmış ve garantilenmiş olur. Bu sayede, eğer ki ilerleyen dönemlerde, belirlenen yükümlülükler yerine getirilmeyecek olursa, yaşanacak sorunlarda ne şekilde hareket edileceğinin çerçevesini çizer.

Genellikle bayilik sözleşmelerinin hükümleri benzer maddelerden inşa edilir. Ancak bazı koşullarda, bayilik veren firma ile bayilik alacak firma arasında belirlenmiş olan maddeler varsa, bunlar farklılık oluşturabilir. Tabi ki hemen her bayi aynı şekilde çalışacaktır, ancak bazen bayilik veren şehrin dokusuna, yapısına, büyüklüğüne göre değişimler gerektirebilmektedir ve bunlar da madde olarak eklenmektedir.

Bayilik Sözleşmesinin Genel Çerçevesi

  • Bayilik sözleşmesi yasal bir belgedir. Hukuken tüm hak ve yükümlülükleri içine alan, geçerliliği olan bayilik sözleşmesi ile bayilik veren firma ile alanı birbirine bağlar.
  • Sözleşme ilgili tarafların beklentilerini maddeleyen bir belgedir.
  • Bayilik sözleşmesi sayesinde hem bayilik veren hem de bayilik alan korunmuş olur. Ancak tabi bayilik veren firmanın sözleşmede daha güçlü olduğunu görmek mümkündür. Eğer ki isterse, bayilik veren firma anlaşmayı değiştirebilir ve bunu yaparken bayisine başvurmak zorunda değildir. Çoğunlukla bu ayrıcalık, ana firmanın bayilerine yaptığı iyi ve bayinin lehine olan güncellemeler için uygulanır ve ana firma, bayisini zora sokacak durumlardan kaçınır.
  • Sözleşmede ele alınana belli başlı konu başlıkları vardır. Bunun en önemlileri ise lisans sözleşmesi ile satın alma sözleşmesidir.

Sözleşmede yer alan ana konu başlıkları, ayrı şekilde düzenlenir.

  • Satın Alma Sözleşmesi Anlaşmanın Genel Yapısını Belirler.

Satın alma anlaşması sayesinde, bayilik veren bayilik verdiği firmaya karşı sorumluluklarını belirlemektedir.

Bayilik alma işleminde temel sözleşmelerden biri olan satın alma sözleşmesi, bayilik paketinin neyi kapsadığını belirler. Aynı zamanda bayilik fiyatının ne olduğunu ve bayilik verildiğinde alan firmaya ne hizmet sağlanacağını anlatır.

Bayilik sözleşmesi sayesinde, bayilik satın alacak olan kişi, verdiği paraya karşılık nelere sahip olacak, makine ekipmanlardan ne alacak bilebilmektedir.

Ödeme yöntemleri ve fiyat belirtilir ve bu husus, özellikle bayilik alacak olanların ehemmiyetle dikkat etmesi gereken hususların başında gelir.

Sözleşmelerde genellikle görülecektir ki, bayilik veren firma anlaşma yapıldığında öncelikle depozitosunu almayı bekler.

Depozito sayesinde ön ödemeyi aldıktan sonra makine ekipmanları bayilik alan firmaya teslim eden ana firma, teslim ettikten sonra ödemenin kalanını talep eder.

Satın alma sözleşmesinde iki ana başlık görülecektir. Bunların ilki “Giriş Hizmetleri”, diğeri ise “Devamlı Hizmetler” olarak ikiye ayrılır. Giriş hizmetlerinde, bayilik veren firmanın bayilik alan firmaya henüz bayi açılmamışken verdiği hizmetler, devamlı hizmetlerde ise bayilik açıldıktan sonra, anlaşma devam ettiği sürece bayilik veren firmanın alan firmaya verdiği periyodik hizmetlerdir.

  • Lisans Sözleşmesi Anlaşmanın Bayilik Faaliyetlerini ve Bayilik Alanın Kazandığı Hakları Belirler.

Bu sözleşme, bayilik süresi boyunca gerçekleştirilecek faaliyetleri, hizmetleri ve kısıtlamaları konu alır. Bu sayede, bayilik alan firmanın haklarını ortaya koyar. Lisans sözleşmesinin içeriğinde, haklarla ilgili olarak pek çok farklı ana başlıklar olabilir. Bunlar, tarifler ve gizli formüllerin bayilik alan paylaşılmasından telif haklarına, bölge korunmasından marka imajına, reklam çalışmalarından eğitim ve sigortalara kadar pek çok konu başlığı altında toplanabilir.

Ayrıca, sözleşmenin bölümünde, bayilik sözleşmesinin süresi bittiğinde izlenecek yolların ne olacağı da geniş bir çerçevede anlatılmaktadır.

  • İşletme El Kitabı, Bayilik Alan Firmaların Yükümlülüklerini Belirler.

İşletme el kitabı sayesinde, tüm bayilik alan firmalar yerine getirmesi gereken yükümlülükleri ve kuralları ana hatları ile bilecek durumda olur. Bu bölümde, bina yapısı ve markanın izin verdiği tabela ile makine ekipmanların özellikleri yer alır. Bayilik alanlar, ana firma tarafından yapılan değişikliklere ayak uydurmakla yükümlüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu