GirişimcilikGiyim Bayiliğiİş Fikirleri

Butik Açmak İçin Gerekli Adımlar

İş kurmayı hep hayal ettiniz ve sonunda hayalinize kavuştunuz. Büyük gün gelip çattı ve artık iş fikriniz hayata geçiyor. Hep hayalini kurduğunuz butik artık sizin olacak. Ancak, butik açmadan önce tamamlanması gereken bazı adımlar var. Bunları hallederseniz, işinizde çok daha başarılı olacağınız kesin! İşte size butik açmak için tamamlanması gereken adımlar…

Her İşte Gerekli Olduğu Gibi, Butik Açmak İçin De İş Planı Hazırlayın!

Butik mağaza açarken en önemli adımlardan biri iş planı hazırlamaktır. İş planı, butiğinizdeki her iş adımı için her aşama adına hazırlanmalıdır. İş planına ilk olarak satmayı düşündüğünüz ürünlerin türüne karar vererek başlamalısınız. Bundan sonra, içerinin iç dizaynının nasıl olacağını ve tabi ki bununla paralel olarak da butiğinize çekmek istediğiniz müşterileri profilini belirlemelisiniz.

İş planınızın diğer aşamasında, size gerekli olan öz sermaye yani başlangıçtaki paranızın sınırını belirlemeli, işletme giderlerini, personel giderlerini, aylık sabit giderleri belirlemelisiniz. Bunlara karşılık olarak da aylık ne kadar satış yapmanız gerektiğini ortaya koymalısınız.

İş planının üçüncü aşamasında ise, yeni açılan bir butik mağaza olduğunuz için reklam çalışmalarınızın üzerinde durmalısınız. Pazarlama için hangi yolları izleyeceğinizin planını yapmalısınız. Gazete ve dergi reklamları mı verecek, internet sistemleri üzerinden reklam mı paylaşacak, sosyal medya hesapları internet sitesi mi açacaksınız? Bunların hepsine karar vermelisiniz.

İş planının son bölümünde ise, hem yönetim ve hem de varsa çalışanlarınız ile ilgili iş profillerini oluşturup, görev atamalarını yapmalısınız.

En Önemli Konulardan Birisi… Butiğinizi Açacağınız Yeri Doğru Tespit Edin!

Butik açmak için girişimde bulunuyorsanız, en önemli noktalardan birisinin açacağınız mağazanızın yeri olduğunu unutmayın. Başlangıçta hızlı geri dönüş alabilmeniz için, alışveriş merkezinde ya da insanların daha kalabalık olduğu lokasyonlarda açabilirsiniz. Doğru yeri bulup, butiğinizi açacağınız yeri kiralayın. Vitrininiz sizin makyajınız, unutmayın. Butiğinizi seçerken, güzel bir vitrin yapabilmenize fırsat verecek bir yer açmalı, kabin alanlarınıza uygun yer olmalı ve mutlaka depo alanı için uygun boşluklara sahip olmalıdır.

Butik Açmak İçin Gerekli İzinleri ve Belgeleri Almalısınız!

Yeni bir şirket açmanız demek, vergi levhanızın olması demek… Bu nedenle, vergi dairesine ve işyerinizin açılışı için gerekli olan ruhsata başvurmak için belediyeye gitmelisiniz. Ayrıca artık siz bir işverensiniz. Yani kendi sigortanızı kendiniz yatırmalısınız. Bu nedenle Bağkur’a gitmelisiniz. Ayrıca Ticaret Odası kaydınızı yaptırmalı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na başvurmalısınız.

İşletmeniz İçin Sigorta Yaptırın!

Alanında uzman, bilinir lisanlı sigortacılara işyeri sigortası yaptırmalısınız. Bu sigortanın içeriğinde genel yükümlülükler, ürünler, otomobilleri mülkiyet, çalışanlar için tazminatlar içerebilir.

Satacağınız Ürünleri ve Butik İhtiyaçlarını Temin Edin!

Butik açmak için size gerekli olan iç dizayn malzemelerinin başında raflar gelir. Öncelikle iç dizaynınıza göre raflarınızı yaptırın. Ardından vitrin mankenlerinizi, stantlarınızı, masanızı, askılarınızı ve tabi ki yazar kasanızı temin edin.  Bir satış yazılımı satın alın. Böylelikle gelir gider dengenizi daha kolay takip edebilir, faturalarınızı kolaylıkla izleyebilirsiniz. Butiğinizde satacağınız ürünler için siparişlerinizi oluşturun.

Reklamınızı Yapmaya Başlayın!

Nasıl bir reklam çalışması yapacağınıza iş planınızda karar vermiştiniz. Artık bunu uygulamaya başlayın. Reklam çalışması için planladığınız adımları gerçekleştirmek için ister broşürlerinizi bastırmaya ister internet reklamlarınız için görüşmelere başlayın.

Butiğinizi Hazırladıktan Sonra Artık Açılışa Hazırsınız!

Artık her şey tamamlandıysa, sırada açılışınızı organize etmek kalmış demektir. Açılış ses getiren bir şekilde olursa, potansiyel müşterilerinizi daha kolay toplama şansınız olacaktır. İnsanların dikkatini çekebilmek için vitrininizi göz alıcı dizayn etmeniz çok önemli!

Peki Bunlar Bana Ne Kadar Maliyet Oluşturacak Diye Düşünüyorsanız…

Maliyet hesabı için iş planınızı en iyi şekilde ve ciddi olarak hazırlamalısınız. Çünkü kişisel farklılıklardan dolayı, işletmenizde yapacağınız harcamalar değişkenlik gösterecektir. Butik açmak ortalama olarak 15-20 bin TL’den başlayarak 40 bin, 50 bin, hatta 100 bin ve daha üzerinde bir harcama yapmanızı gerektirebilir. Size önemli bir tavsiye ise, başlangıç maliyetlerinizi çok yüksek tutmamanız. Az, öz ve şık bir butik sahibi olursanız, ilerleyen dönemlerde daha çok kazanç ile farklılıklar yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu