Esnaf Kobi

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir? Komisyon Hesaplama

Çek Kırdırmada Ne Kadar Komisyon Ödenir? Komisyon Hesaplama hemen hemen tüm ticari faaliyet içerisinde bulunan Esnaf ve Kobilerin karşılaştığı durumlardan biri olan çek ile alışveriş konusu, acil nakit ihtiyacı olan işletme sahiplerinin ise ellerinde bulunan çeklerin vadesi henüz dolmadan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için çek kırdırma işlemi yapmak istemektedirler.

Çek kırdırma işlemi için firmaların ihtiyacını karşılayabilecek Factoring firmaları bulunduğu gibi bu işlemleri bankalar aracılığı ile yapabilmektesiniz. Bu durum da Çek kırdırma faiz oranları nedir?  sorusunun cevabını arayan kişiler için söylemeliyiz ki çek komisyon oranları çekin vadesine, miktarına, çalışacağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Gelir Belgesiz Ve Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Çek Kırdırma Komisyonu Nasıl Belirlenir?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çek kırdırma komisyon oranı çek vadesi, çek miktarı, yada işlemi yapacak kuruma göre farklılık göstermektedir.

Örnek verecek olursak;

  • Eliniz de müşteriden almış olduğunuz 60 gün vadeli çek mevcut
  • Sahibi olduğunu çek miktarı 83.000 TL bakiyeli
  • Tam factoring bu çek’e 4500 TL Komisyon uygularken
  • Yaşar faktoring 8000 TL Komisyon uygulamaktadır.

Yukarı da bahsetmiş örnek komisyon oranların yine firmaya göre değişiklik göstermekte olup, çeki kesen firma ile sizin ticari durumunuza göre yükselebilir yada düşebilir.

Size kesilen çek vadesi ne kadar uzun olur ise kırdırma işlemini yapacak firmanın komisyon farkı vade uzadıkça artmaktadır.

Yine çek miktarı da komisyon oranının artmasına sebep durumlardan birisidir çek miktarı azaldıkça komisyon oranlarında düşüş olmaktadır.

Yine yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çek kesen firmanın kredi notu ve istihbarat raporu ne kadar iyi olur ise komisyon oranı o kadar düşük olmaktadır. Risk görülen çekler onaylanmamak da ya da yüksek komisyon uygulanmaktadır.

80 TL Elektrik Faturası Devlet Desteği Başvurusu

Bankaların Çek Kırdırma Komisyonları

Söylememiz gerekir ki çek kırdırmak isteyen kişilerin araştırdığı konulardan en önemlisi olan çek kırdırma faiz oranları ne kadar? konusu için verilebilecek net bir rakam bulunmamaktadır. Mevcut çeklerin risk faktörleri yada vade, çek miktarı gibi unsurlar olmakla birlikte her banka yada factoring firması farklı oran vermektedir.

Aşağı da bazı bankaların çek kırdırma masrafları paylaşılmış olup, inceleyebilirsiniz.

Akbank

Akbank, kendi şubesine ait çeklerin bozdurulması için 16 TL, döviz türünden tahsilat gerçekleştirilmesi halinde 35 TL, farklı bankalara ait çekin bozdurulması için ise 17 TL masraf almaktadır.

Denizbank

Denizbank’a ait çekin bozdurulması için 15 TL, farklı bankalara ait çekin bozdurulması için 40 TL – 500 TL (azami % 0,5 komisyon), farklı Denizbank şubesine ait çekin bozdurulması için 25 TL komisyon ödemesi yapılması gerekmektedir.

QNB Finansbank

Çekin, ait olduğu QNB Finansbank şubesi aracılığıyla bozdurulması halinde 15 TL, döviz cinsinde yapılacak tahsilatlar için 45 TL, farklı şubede düzenlenmiş çekin diğer bir şubeden tahsil edilmesi için 35 TL komisyon ödenmesi gerekmektedir.

Senetle Para Veren Yerler? Acil Para Lazım

Faktoring Çek Kırdırma Komisyon Oranları

Acil nakit ihtiyacı konusunda en hızlı işlemi yapanlar kuşkusuz factoring firmaları olmaktadır. Fakat vadesi gelmemiş çeklerinize uygulanacak komisyon oranları bankalara nazaran factoring firmaların da daha yüksek olmaktadır.

Yine de çek kırdırma işlemi yapmak istediğiniz zaman elinizden geldiği kadar bir çok firmadan fiyat almanız daha uygun komisyon uygulayan firmayı bulmanız açısından önem teşkil etmektedir. Eliniz de bulunan çeklerin risk durumu ne kadar yüksek ise çek komisyon oranı o kadar yüksek olmakta olup, factoring çek komisyon oranları ise ortalama %1 ile %10 arasında değişiklik göstermektedir.

Yaşar Factoring Çek Komisyon Oranı

Yaşar factoring alt yapısı en sağlam ve hemen hemen her çekinizi kırdırabileceğiniz factoring firmalarının arasında yer alsa da diğer firmalara göre çeklere uygulanan komisyon oranı yine diğer factoring şirketlerine göre daha yüksek olmaktadır. Tercih edilebilir bir firma olmakla beraber ortalama komisyon oranı %5 ile %10 arası değişmektedir.

Tam Factoring Çek Komisyon Oranı

Tam factoring çek komisyon oranı bir nebze düşük olmakla beraber risk içeren çekleri yada kredi puanı düşük olan firma çeklerini pek onaylamamakla beraber çek komisyon oranları çeklere göre farklılık gösterse de ortalama %2 ile % 8 arasında komisyon uygulanmaktadır.

Yukarıda 2 firmanın ortalama çek kırdırma komisyon oranlarını paylaştık, daha fazla bilgi almak için yorumlar kısımdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu