GirişimcilikSATIŞ VE PAZARLAMA

İhracat Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

İhracat Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler! Yeni bir iş yapmak ve bunu da ihracat ile taçlandırmak istiyorsunuz, ancak nasıl başlayacağınızı, nasıl bir yol izleyeceğinizi tam olarak bilemiyor musunuz? İşte size ihracat yapmak için önemli tavsiyeler!

İhracat Yapmak İstiyorum, Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum!

Öncelikle yapacağınız şey, imajınızı ortaya koymak… Nasıl mı? Uluslararası bir şirket imajı verebilmeniz bazı küçük adımlar ile mümkün olacaktır. Bu hem sizin güvenilirliğinizi gösterecek hem de sektörünüzde olumlu bir duruş sergilemenize yardımcı olacaktır.

Bu imajı ortaya koyabilmeniz için bazı öneriler:

  • İnternet sitenizde dil seçeneği var mı? Eğer sadece Türkçe bir siteye sahipseniz, uluslararası platformda yer almanız biraz zor olacaktır. Bu nedenle, İngilizce dili başta olmak üzere, özellikle ihracat yapmayı düşündüğünüz bir ülke varsa, o ülkenin dil seçeneğini de sitenize eklemelisiniz.
  • Telefon numaranızın başına +90 ekleyerek internet sitenize ve kartvizitinize o şekilde işleyebilirsiniz.
  • Kurumsallığınızı ortaya koyabilmek için, internet sitenizin tasarımını iyileştirin ve eğer yoksa iyi bir logo tasarımı yaptırmalısınız.
  • Mail imzanız mutlaka olmalı. Burada adınızı soy adınızı göstermenin yanı sıra, şirketinizin adını ve bilgilerinizi mutlaka burada belirtmelisiniz.
  • Dış Ticaret Müsteşarlığı ile görüşüp, detaylı bilgi almak için yardım isteyebilirsiniz.
  • Eğer ki yaşadığınız şehirde ihracat ile uğraşan başka şirketler varsa, nasıl bir yol izleyebileceğiniz ile ilgili tecrübelerinden faydalanmak istediğinizi belirtebilir, yardım rica edebilirsiniz.
  • İhracat alanı ile ilgili yardımcı olabilecek devlet kurumlarına başvurabilirsiniz. Örneğin Dış Ticaret Müsteşarlığı ile görüşebilir, ticaret odalarını ziyaret edebilir, TOBB’a başvurabilirsiniz. Bu kurumlar size mevzuatlar ile ilgili bilgi vereceklerdir.
  • İhracat yapıyorsanız, kargolama işlemi ve sattığınız ürünün ödemesini nasıl alacağınız önemlidir. Bu konularda da yine kurum ve kuruluşlardan bilgi edinebilirsiniz.
  • Ya ihracat ile ilgili bilgili kişilerle çalışmalı ya da çalışanlarınız ve kendinizi bu alanda bilgilendirici eğitimlere yollamalısınız. Bu sayede ufkunuz genişleyecek, farklı bakış açıları kazanacaksınız.

Piyasa Değerlendirmesi Yapın ve Piyasanızı Doğru Şekilde Seçin!

İhracat yaparken en önemli konuların başında veri analizi yapabilmek gelir. Unutmayınız ki, dünyanın her tarafında ihracat yapabilmenize imkan veren ve potansiyeli oldukça yüksek pek çok piyasa mevcuttur. Size uygun olan piyasayı belirleyerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Piyasa araştırmasının en temek noktası, istatistiksel bilgilerdir. Bazı özel şirketlerden ücreti karşılığında bu konuda hizmet alabilir, ticaret odası ya da ticaret bakanlığından bu tarz veriler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternet sitenizdeki trafiğinizin analizini yapabilirsiniz. Sattığınız ürünle ilgili, internet sitenizi en çok ziyaret eden kişiler hangi ülkelerde yoğunluktaysa, o ülkenin bu tarz bir açığı olabilir ve sizin ürünlerinize ilgi duyuyor olabilir. Bu sayede de, o ülkeye ihracat yapmayı düşünebilirsiniz.

Girmeyi planladığınız piyasanın gerekliliklerini bilerek, hedef müşterileriniz ile ilgili analiz yaparak, rakip analizine ağırlık vererek ihracat yapmak için ilk adımları atabilirsiniz.

Bu Hatayı Kesinlikle Yapmayın!

Girmeyi düşündüğünüz piyasalar değişebilir ve siz buna hazırlıklı olmalısınız. Ancak ihracat yapanlar en çok burada hataya düşerler. Neden mi? Çünkü ihracat piyasasında işler hep aynı seyirde gitmez. Artı zamanlar ve eksi zamanlar vardır. Bir ürüne çok talep olan bir ülkeye kıyasla başka bir ülkede o ürüne hiç talep olmayabilir. Piyasaları analiz ederken, ülkelerin kendine has özelliklerini ve satmayı düşündüğünüz ürüne karşı ülke tepkilerini de kontrol etmeniz gerekir. Ülkelerin iş gelenekleri, kültürleri, o ülkenin trendlerini, neye karşı talep olduğunu, insanların düşünme biçimlerini anlamak çok önemlidir.

Bu nedenle, bir piyasaya girdiğinizde hep aynı şekilde olacak diye düşünme hatasına düşmeyin. Her piyasanın değişebileceğini, hem müşteri taleplerinden dolayı hem de küreselleşmeyle ihracat düzenlemelerinde yenilikler olup bunların sizi etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Mutlaka ama mutlaka B planı ve hatta daha zor zamanlar için C planı hazırlamalısınız.

Kargolama Hususunda Dikkat Etmeniz Gerekenler Vardır!

Kargolama, sattığınız ürünün müşteriye ulaşması ve sonucunda da para kazanabilmeniz için en önemli adımlardan birisidir. Bu noktada iki önemli konu vardır. Bunlardan ilki, kargo masrafınız ne kadar az olursa kazancınız o kadar iyi olur. Diğeri ise, paket güvenliğini en üst seviyede sağlamanız gerekir.  Bu iki husus çok önemlidir. Sattığınız ürün kırılabilir bir ürün olabilir ve verdiğiniz fireleri hesap ettiğiniz %5’ten büyük fire vermeyecek şekilde, hatta en iyileme yaparak mümkünse fire vermeden göndermeyi sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Kargo ve paketleme firmaları ile konuyu detaylıca görüşebilirsiniz.

Müşteri Taleplerine Cevap Verebilir Nitelikte Bakış Açısına Sahip Olun!

Müşteri talepleri sizin en önemli pusulanız olmalıdır. Müşterilerinize en iyi hizmeti sunmalısınız ki onlara ürünlerinizi satabiliyor duruma gelin. Yerel pazarda bir başarı yakalamışsanız, uluslararası pazarda aynı başarı kesinlikle olacak diye bir şey yoktur. Ürün satmaya çalıştığınız ülke, sizin sattığınız standart ve ürün tarzını benimsemeyebilir. Böyle durumlarda, o ülkeye yönelik çalışmalar yaparak ürünlerinizi revize edebilir durumda olmalısınız.

Müşterilerinize Zamanında Cevap Verebilecek Bir Sisteminiz Olsun!

Size talep geldiğinde, en geç 48 saat içerisinde müşterilerinize geri dönüş yapmalısınız. Maillerinizi her daim kontrol etmeli ve en uygun şekilde cevap vermelisiniz. Müşterilerinizin isteklerini ölçmeli, gerçekçi taleplere yönelmelisiniz. Eğer ki bir kişi bir üründen ciddi bir talebi varsa, hangi üründen ne kadar istediğini net şekilde ifade eder ve kendi şirket bilgilerini de size sunar. Ancak gerçekçi bir talep değilse, spesifik bilgiler olmayacağını tahmin edebilirsiniz. Bu mailler içerisinde gerçekçi isteklerle ilgilenmek hem para hem zaman kazandıracaktır.

İhracat Yapacağınız Müşterilerinizi Mutlaka Öncesinde Kontrol Edin

Eğer ki bir firmayla anlaştınız ve ihracat yapacaksınız. İşte böyle bir durumda, alışverişinizi resmiyete dökmeden önce, alıcının güvenilirliğini kontrol etmeniz çok önemlidir. Kendiniz internetten araştırma yapabilirsiniz veyahut ticaret odalarından ihracat yapacağınız firma ile ilgili bilgiler varsa, bilgileri kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu