Bankalar

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi banka müşterisi olursanız olun, internet bankacılığı kanallarına başvuru süreciniz aynı şekilde tamama erecektir. Henüz kullanmaya başlamadıysanız, internet bankacılığı kanallarına başvuru yapmak suretiyle bankanızın internet şubesi üzerinden işlem görebilir ve size sağlanmış olan avantaj ve fırsatlardan yedi gün yirmi dört saat faydalanabilirsiniz.

İnternet bankacılığı başvuru işlemi internet ağı üzerinden yahut müşterisi olduğunuz bankanızın şubesinden iki şekilde gerçekleştirme imkanına sahip olacaksınız.

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığı başvurusu için ülkemizde her bankanın başvuru şart ve işlemleri hemen hemen aynı olmaktadır. Başvuru için gerçekleştirilen aşamalar kolay ve oldukça basittir. Bankların bireysel abonesi olsun veya olması internet bankacılığı başvurusu işlemini bankaya gitmeden direk yapabilmektesiniz. İnternet bankacılığı hesabınızı aktif etmek yada başvuru yapmak için yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekildedir.

  • İlgili bankanın internet bankacılığı sayfasına girin,
  • Ekranda yer alan internet bankacılığı başvurusu adımını seçin,
  • TCKN ve bankanıza kayıtlı cep telefonunuzu ve istenilebilecek diğer bilgileri girin,
  • Kayıt formu sırasında cep telefonunuza gönderilen SMS şifresini ekrana girerek başvurunuzu tamamlayın.

Online İnternet Bankacılığı Başvuru İşlemi Gerçekleştirme

İnternet ağları üzerinden online başvuru işlemi gerçekleştirmek için banka hesabınızın internet bankacılığı sistemine tanımlı olması gerekmektedir. Eğer sizin sahip olduğunuz banka hesabınız internet bankacılığı kullanımları için tanımlanmamışsa internet ağları üzerinden başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ise öncelik olarak size ait olan banka hesabının bulunduğu şubeye gitmeniz ve hesabınızı internet bankacılığı kullanımı için tanımlatmanız gerekmektedir. Müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesi içerisinde yer alan internet bankacılığı ekranında yer alan online başvuru bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Açılacak olan sayfada sizden istenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve bankanızın sistemine kayıtlı durumda olan cep telefonu numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir.

Birtakım bankalar bu aşama içerisinde hesabınıza bağlı bir şekilde kullandığınız banka ya da kredi kartı üzerinde yer almakta olan kart numaralarınızı da girmenizi talep edebilirler. İstenen bilgilerin girişini doğru bir şekilde tamamlamanız halinde yapmış olduğunuz başvuru işlemi tamamlanacaktır. Ardından da internet bankacılığına giriş yapabilmeniz için cep telefonunuza kısa mesaj yolu ile şifre gönderilecektir.

Banka Şubesi Üzerinden İnternet Bankacılığına Başvuru Gerçekleştirme

Banka hesabınız ya da kullanmakta iseniz size ait olan kredi kartınız internet bankacılığı kanallarından herhangi bir tanesine tanımlı bir durumda ise bankanızın size en yakın ya da sizin tercih etmekte olduğunuz şubesi üzerinden ya da aynı zamanda hesabınız tanımlı değil ise hesabınızın bağlı durumda olduğu fiziki şube üzerinden internet bankacılığı faaliyetlerine başlamak için onay alabilirsiniz. Şubede size yardımcı olan banka personeli aracılığı ile başvurunuz kısa süre içerisinde tamamlanacak ve kullanmaya başlayabileceksiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kapatılır?

İnternet bankacılığını kullanmış olduğunuz bankanın hesabını yada internet bankacılığını iptal etmek isteyen banka müşterileri için yapılması gereken İnternet bankacılığı iptali yapmak  için müşterisi olduğunuz ilgili bankanın şubesini ziyaret ederek internet bankacılığı iptal başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Günümüz de tüm yapılan işlemlerin internet bankacılığı aracılığı ile yapılması ve büyük kolaylık sağladığını düşünürsek internet bankacılık hesabınızı iptal etmeden önce iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

İnternet Bankacılığı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu