İş Fikirleri

İş Fikirlerini Hayata Geçirme Yöntemleri

İş Fikirlerini Hayata Geçirme Yöntemleri İş fikri ile başlayan serüven, insanları girişimciliğe iter. Bir girişimci olmanın en temel şartı, kuşkusuz ki bir alana yönelmek için akla gelen iş fikirleri ile ortaya çıkar. Bir iş fikrinin ortaya çıkması, yapacağınız yeni işiniz ile birlikte size farklı bir dünyanın kapılarını açar. Girişimcilik, iş fikrinizin gerçeğe dönüştüğü noktada başlar. Peki, iş fikirlerini hayata geçirmek için yöntemler nelerdir? İşte cevaplar…

İş Fikrinizi Belirlerken Mutlaka Ürün ve Hizmetlerinizi Tanımlayın.

Bir iş fikrinin en temel taşı, işletmenin satacağı ürün ya da hizmetlerdir. İşletmeler de satacağı şey ne ise, buna güvenirler ve sektörde kendilerine bir yer edinmek isterler. Siz ister yeni bir girişimde bulunacak olun, ister mevcut firmanızda satmayı planladığınız yeni bir ürün ya da hizmetiniz olsun, her koşulda satacağınız şeyleri en doğru şekilde tanımlamanız gerekir.

Ürün ya da hizmetinizi tanımlamak için bazı soruları cevaplamak, sizi en doğru tanımlamalara taşıyacaktır. Bu sorular genel olarak belirtilecek olursa;

 • Satacağınız ürün ya da hizmeti nedir?
 • Satacağınız bu ürün ya da hizmetin özellikleri nelerdir?
 • Satacağınız bu ürün veya hizmetinizin, potansiyel müşterilerinize sunacağı katkı ve avantajlar neler?
 • Satmayı planladığınız ürün ya da hizmetinizin yanında, sunmayı düşündüğünüz ek hizmetler var mıdır? Varsa nelerdir?

İş Fikrinizi Belirlerken Pazarınızı Tanımlayın.

İş fikriniz var ve bunun yanı sıra sektöre girerken sunacağınız ürün ya da hizmetler detaylıca tanımlandı. Sırada bu ürün ya da hizmeti satmayı planladığınız pazarın tanımlanması var. Girmeyi planladığınız pazarı mutlaka açık ve net bir şekilde tanımlamak gerekir. Çünkü girişim yapmak önemlidir, ancak girişiminizin paraya dönüşmesi daha da önemlidir. Pazarı tanımlarken belirlenecek sorular genel olarak toparlanacak olursa;

 • Satmayı düşündüğünüz ürün ya da hizmetin hitap ettiği Pazar neresidir? Örneğin bir şehre mi, bölgeye mi, ülke ya da kıtaya mı hitap edeceksiniz, bunu önceden bilmeniz önemlidir.
 • Satacağınız ürün ya da hizmeti alacak kimlerdir? Yani müşteri kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir.
 • Satacağınız ürün ya da hizmeti alacak müşterileriniz genel özellikleri nelerdir? Örneğin hangi yaş grubuna hitap ediyorsunuz veyahut kadınlara mı erkeklere yönelik çalışma yapmayı planlıyorsunuz gibi pek çok soru çoğaltılarak müşteri kitlesinin özellikleri belirlenmelidir.

İş Fikrinizi Belirlerken Rakiplerinizi Belirleyin.

Bir sektöre adım atmayı düşündüğünüzde, yapmanız gereken en önemli adım rakip analizini gerçekleştirmektir. Rakiplerinizi küçümsemeden ya da var olduğundan daha çok gözünüzde büyütmeden, objektif şekilde rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Girişiminizin başarıya kavuşmasında sizin performansınız ne kadar etkiliyse, aynı zamanda rakiplerinizin performansı ve sektördeki varlığı, gücü de başarıya giden yolunuzda önemlidir. Rakip analizi yaparken kendinize sormanız gereken sorular genel olarak toparlanacak olursa;

 • Hayata geçireceğiniz iş fikrinizin yol alacağı sektörde öncü olan firmalar nelerdir? Bu firmalardan 5 tanesini belirlemelisiniz.
 • Bu belirlediğiniz 5 rakibiniz, ürün veya hizmetlerini sunarken nerede ve ne zaman, hangi koşullarla sunmaktadır?
 • Sizin satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetleriniz ile rakiplerinizin sattığı ürün veya hizmetler düşünüldüğünde, rakiplerinizinkinin temel özellikleri nelerdir? Sizinkilerle benzerlik ya da farklılıkları var mıdır?
 • Sizin sektörünüze katkı sunmayı planladığınız gibi, rakipleriniz sektörünüze katkı sağlıyor mu? Bu katkı nedir?
 • Rakiplerinizin olduğu bu sektöre gireceğinizde, Pazar durumu rekabeti kaldırabilecek durumda mı? Çok dirençli mi? Eğer öyleyse direnci kırmak için neler yapılabilir?

İş Fikrinizi Belirlerken Kaynaklarınızı Tanımlayın.

Tüm adımları gerçekleştirdiniz. Son adım olarak, kaynaklarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Kaynaklarınızı belirlemek için gereken sorular toparlanacak olursa;

 • Öz sermaye adına, ne kadar paraya ihtiyacınız var ve iş kurduktan sonra da ne kadar süre ne kadar paraya ihtiyacınız olacak?
 • İhtiyacınız olan parayı nasıl ve nereden temin edeceksiniz?
 • Çalışan almayı düşünüyorsanız, kaç tane çalışanınız olması gerekiyor?
 • Bilgi kaynaklarınız nedir ve bu kaynaklara nasıl ulaşacaksınız?

İşte, tüm bu basamakları doğru şekilde tamamladığınız takdirde, iş fikrinizi olgunlaştırmış ve yeni bir girişim için daha hazır hale gelmiş olacaksınız. Böylelikle başarıya ulaşmanız sürpriz olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu