Sektörel Haberler

En Çok Yapılan Kişisel Finans Hataları

En Çok Yapılan Kişisel Finans Hataları! İnsanlar, aylık gelir gider tablolarını oluştururken, genellikle ay sonunu rahatlıkla nasıl getirebileceklerine odaklanır. O ayı uygun şekilde geçirebildiği takdirde, insanlar finansal açıdan kendini ve finans yönetimini başarılı olarak düşünür. Ancak, maalesef ki her zaman evdeki hesap çarşıya uymayabilir ve bazı aksaklıklar çıkabilir. Bunlara karşı hazırlıklı olabilmek de finans yönetiminin bir parçasıdır.

Finansal yönetimde her girdi birbirini tamamlar. Ancak bazı hatalar vardır ki, maalesef ki finans yönetimini alaşağı edebilir ve sizi oldukça sarsabilir. İşte en çok yapılan kişisel finans hataları

Kişisel Finans Hataları İçerisinde En Kötüsü “Yarın Gelmeyecekmiş Gibi Yaşamak”

Kişisel finans dengesi kurulmak isteniyorsa, mutlaka ama mutlaka ilerleyen günlerde neler olabileceği konusunda düşünceli olmak gerekir. Gelecek günlerin neler getireceğini kimse kestiremez, ancak hayatı günlük yaşamak da finans yönetimine uygun bir yaşam tarzı değildir. Her birey geleceğini düşünmelidir. Aylık gelirlere göre aylık giderleri hesaplayıp ona göre bir denge oluşturmak, varsa borçların kapatılmasını sağlamak ve mümkünse borç almayı gerektirmeyecek bir düzen oturtabilmek, kredi gibi borçlar varsa genel yaşam içerisinde bu düzeni koruyabilmek, tabi ki finans yönetiminde önemli bir parametre olan para biriktirmek çok önemlidir. Bu parametreler dengeye oturtulabildiğinde rahat yaşama erişmek çok da sürpriz olmayacaktır. Şu an kazanıyorken, ilerde emeklilik dönemi için yatırım yapmak gerekir. Anı yaşamanın yanı sıra, kişisel finans hataları yapmadan geleceğe yatırım yapmak elzemdir.

Bütçeden Bir Haberseniz, Nasıl Kişisel Finans Düzeninizi Sağlayabilirsiniz?

Eğer ki kişisel finans durumunuzu düzene koymak istiyorsanız, mevcut bütçenizin farkında olmanız gerekir. Eğer ki bir ay içinde kazandığınız tüm paranın hepsini harcıyorsanız, ancak bu harcamaların ne kadar zorunlu ne kadarı değil tam olarak kestiremiyorsanız, bu uzun vadede size sorun yaratacaktır. Birikim yapmak, harcamaları yaptıktan sonra geriye kalan para ile olmaz. Birikim, o ay ayırmayı planladığınız parayı öncesinde ayırıp o parayı yok saymak ve ilerleyen günlerde de birikim haricinde olan parayı harcamak demektir. Eğer ki gelir gider dengenizden haberiniz yoksa, orantısız harcama yapıyorsanız, kişisel finans hataları nedeniyle sonuç hüsran olacaktır.

Alışveriş Yapmak Güzeldir, Ancak Siz Bir Alışverişkolik Misiniz?

Alışveriş yapmak hemen herkesin çok sevdiği bir durumdur. Işıltılı mağazalarda birbirinden güzel eşyaları satın almak için içinizde karşı konulamaz bir dürtü mü hissediyorsunuz? İnanın yalnız değilsiniz. Hemen herkes göz alıcı bu ürünleri satın almak ister. Ancak bazıları alacaklarını plana koyar, bazıları önünü ardını düşünmeden ve ay sonunu nasıl getireceğini bilmeden fütursuzca alışveriş yapar. Siz hangi kategoridesiniz? Finansal denge kurmak isterken bu alanda zorlanmanız şaşırtıcı değildir. Ancak bir ay içerisinde her istediğinizi alabilmek biraz lüks yaşamaktır. Ekonomik gelir seviyeniz buna elveriyorsa ne ala, ama elvermiyorsa ipin ucu kaçacak demektir. Eğer ki siz de ay sonunu zar zor getirenlerdenseniz, ancak alışveriş yapmadan duramıyorsanız, bir alışverişkolik olabilirsiniz. Ancak alışveriş tutkunuzu dizginleyebilirseniz, sabrederseniz, kişisel finans hataları yapmanın önüne geçebilirsiniz.

Acil Bir Durum Olmaz Dediğiniz Anda Başınıza Gelebilir!

Siz aylık gelirinizi aldığınızda ve normal rutininizde her şey iyi gidiyorsa bir sorun yoktur. Ancak, o ay gelen paranın tamamını harcar ve birikim yapmazsanız, acil bir durum olduğunda size destek olacak bir paranız olmayacaktır. Örneğin bir ekonomik kriz çıkar ve işten çıkarılırsanız, sizin ya da sevdiklerinizin sağlıklarında bir problem olursa, evinize yapmanız gereken ekstra harcamalar çıkarsa… Örnekler çoğaltılabilir. Çünkü hayat durağan değildir. Ancak böyle anlar geldiğinde hazırlık olmazsanız, sorun yaşayabilirsiniz. Kredi çekerim diye düşünüyorsanız, gelir gider dengenizi tartmalısınız. Sonrasında krediyi ödeyemeyecek durumda olup, borç içinde kalmanız üzücü sonuçlar doğurabilir. Kişisel finans hataları yapmamak için dikkatli olmak lazım…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu