Sektörel Haberler

İyi ve Kötü Yanları İle Narsist Liderler

İş hayatında pek çok liderde görülen narsist yapı, çalışanları açısından bazen avantaj bazen de dezavantaj sağlıyor. Gelin, narsist liderler ile çalışmanın iyi ve kötü yanlarına göz atalım…

Narsist Liderler ve Onların İyi Yanları

Çoğu büyük lider narsist kişiler arasından çıkar. Çünkü liderlik vasıflarının tanımına en çok uyan kişiler onlardır. Narsist liderler kitlelerin peşinden sürüklemeyi bilir. İkna edicidir ve vizyon sahibidir. Yani bir liderde olması beklenen özellikleri taşır. İşte narsist liderlerin iyi yönleri…

İleri Görüşlü ve Vizyoner Olmaları

İyi bir liderdeki en önemli, can alıcı özellik, o kişinin vizyoner olmasıdır. Narsist çalışkan kişiler, resmin bütününü görme konusunda çok başarılıdır. Kendilerine güvenleri o denli fazladır ki, başkalarının göremediği noktaları mükemmel bir ihtimamla görürler. Bir konu hakkında neden bu böyle demezler, vizyonları geniş olduğundan bu neden olmasın diye düşünürler. Narsist liderler alışılmışın dışına çıkma konusunda cesaretlidir. Oyunu kuralına göre oynamak yerine, oyun içerisinde yeni stratejiler geliştirip oyunu farklı şekilde yönlendirmeyi başarırlar.

Kitleleri Etkileme ve Peşinden Sürükleme

Bir lideri lider yapan en temel özelliklerin başında ise, kitleleri etkileme becerisi gelir. Liderleri onları takip eden kişiler liderlik koltuğuna oturtacaktır. Bunu sağlayabilmek ise özel bir yetenek ve başarıdır. Narsist kişiler de kendilerini takip edecek insanları bulmak konusunda çok başarılı insanlardır. Narsist insanların genel yapısında, konuşmalarıyla dağları yerinden oynatabileceği hissiyatı vardır ve bu nedenle hitap yetenekleri güçlüdür. Bu güç de narsist kişilere ayrı bir karizma katar.

Narsist liderler kendisini takip eden kitlelere hem samimi hem mesafelidir. Ancak hangi koşulda olursa olsun, narsist bir kişinin kabul etmeyeceği bir şey olsa da, aslında onu takip eden insanlara ihtiyacı vardır.

Narsist Liderler ve Onların Kötü Yanları

Narsist liderler, aslında taşıdıkları olumlu özellikler nedeniyle insanların kendilerine saygı duymasına, sempati göstermesine alışkınlardır. Ancak narsist insanların kendi içlerinde fırtınalar kopar. Genelikle kendi duygularına yüz çevirmeyi tercih ederler. Gerçekler yerine sadece görmek istediklerini görür, duymak istediklerini duyarlar. Başkalarından bir şey öğrenmek yerine, her daim onlar başkalarına bir şeyler anlatmak isterler.

İşte narsist liderlerin kötü yönleri…

Eleştiriye Kapalı Olmak

Narsist bir liderle çalışmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Narsist liderler genellikle kendi içerisinde yaşayan, dışarıya duvar ören, düşüncelerini ve hislerini kendine saklamayı tercih eden ve maalesef ki kendi duygu ve düşüncelerinin içerisinde kaybolduklarından dolayı başka insanların duygu ve düşüncelerini duymak istemezler.

Her narsist kişilik aynı değildir. Bazıları daha çalışkan ve üretkendir. Ancak onlar dahi eleştirilere çok açık değillerdir. Kendilerinin en iyi olduğunu düşünür ve başkaları tarafından eleştirilecek en ufak olumsuzluğa dahi dayanamazlar. Bu onlara göre, kendi imajları ve özgüvenlerine yönelik bir saldırı gibidir. Toleranslı değillerdir. Kendi fikirleri ile uyuşmayan fikirleri tolere etmek onlar için çok zordur. Takım çalışmasını desteklediklerini dile getirseler dahi, aslında ne olursa olsun kendilerine tamam diyen insanlarla çalışmayı isterler. Çünkü narsist liderler, kendilerinden daha alt konumdaki insanları manipüle ve domine ederler. Dolayısıyla iş yerinde stresli koşullar oluşabilir.

Empati Yoksunluğu ve Rekabet Hırsı

Narsist liderler, kendileri için başkalarının empati kurmalarını beklerken kendisi empati konusunda başarılı değildir. Çevrelerinde bıraktıkları karizmatik etki nedeniyle övgüye değer nitelikler taşısa da, sevmesi zor bir liderdir.

Aynı zamanda rekabet hırsı çok yüksek kişilerdir. Narsist liderlerin de herkes gibi başarılı olma hırsı vardır. Ancak onların diğerlerinden bir farkı vardır. Narsist kişiler, kendisinin gitmesi halinde mevcut iş yerinde çöküş olabileceği inancı taşır. Bu durum yanındaki insanları coşturacak, enerji verecek sonuçlar meydana getirir. Ancak aksi bir durum söz konusu olursa, çevrelerinde gelişen şeyleri tehdit olarak algılayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu