Gıda BayiliğiRestorant Cafe Bayiliği

Pastane Açmak İsteyenler İçin Öneriler

Pastalarınız çevreniz tarafından çok beğeniliyor, kurabiyeleriniz poğaçalarınız kapış kapış gidiyor veyahut yaptığınız bir unlu mamül ürünü ile ödüllere layık bile görüldünüz… Demek ki gerçekten elinizin lezzeti iyi ve pastane ürünleri konusunda maharetlisiniz. Böyle bir durumda, akla ilk gelenlerden biri kuşkusuz ki pastane açmak oluyor.

Ancak pastane açmak büyük bir özen gerektirir, unutmayalım. Çünkü yaptığınız pastalar çok seviliyor olsa da, hatta evden yapıp satmaya başladıysanız bile, pastane sahibi olmak büyük farklılıklar gerektirir.

 • Öncelikle pastane açmak tabi ki bir maliyet oluşturur. Öz sermayeniz olursa, hareket kabiliyetiniz de artacaktır.
 • İş programı hazırlamak gerekir.
 • Her şeyden önce, pastane ticari bir kurum olduğundan, sipariş alabiliyor olmanız ve müşteri memnuniyetini sağlamanız gerekir.
 • Pastacılık eğitimi alırsanız avantaj sağlar tabi ki. Ancak bir eğitim olmasa dahi pastane açabilmeniz mümkündür. Önemli olan sektörde mücadele ederek iyi bir yer edinmektir.

Unlu mamüller ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki, pastacılık ürünleri ve unlu mamüller sektörü her geçen hızlı bir ivmeyle büyüme yaşayan iş kollarından birisidir. Pastane ürünlerinde başarılıysanız, girişimcilik yapıp kendi işimi kurmak istiyorum diye düşünenlerdenseniz, pastane açmak tam size göre olabilir. Ancak pastane açmak istiyorum diyerek hayali gerçeğe dönüştürmek yetmez. İşin sürekliliğinin olmasını sağlamak adına iş yönetimini iyi bilmeniz gerekir.

Pastane Açmak İsteyenler İçin Öneriler

 • Pastane açmak isteyenlerin belirleyeceği ilk şey, nasıl bir pastane açacağına karar vermesidir. Pastaneler de kendi içinde ayrışmalar yaşar. Bazıları daha hızlı satışı ön plana alarak unlu mamulleri ya da kahve ve sandviçleri satarak, oturma planı olmayacak şekilde bir pastane dizaynı oluşturabilir. Bazıları ise, daha yerleşik düzende, kahvaltı ve yemek gibi ekstra hizmetleri de ekleyebilen pastaneler de vardır. Ayrıca sektörde adınızı farklı şekilde duyurmak istiyorsanız, vegan pastane fikirleri de son dönemlerde öne çıkmaktadır. Tabi ki organik unlu mamuller, günümüzün en çok tercih edilen seçeneklerinden biri olarak dikkat çekmektedir.
 • Mutlaka rakip analizi yapmalısınız. İş yerinizi açmayı düşündüğünüz yerdeki rakipleriniz ne satıyorsa, siz bunu araştırıp aralarından sıyrılmak için fikirler üretmeniz en doğrusu olacaktır. Lokasyon belirlenirken trafik yoğunluğundan kolay ulaşılabilir olduğuna kadar parametreleri değerlendirmeniz doğru olacaktır.
 • Mutlaka iş planı hazırlamalısınız. İş planının en temel parametleri olan lokasyonu iyi bir şekilde belirlemeli, malzemelerinizi temin edebilmeli, vergi ve pazarlama gibi giderleri hesaba katmalı, personel çalıştıracaksanız yasal olarak çalışanın mali yükümlülüklerini araştırmalısınız. Mutlaka yaptığınız yatırımı ortalama ne kadar zamanda çıkarabileceğinizi ve kar elde edebileceğinizi öngörecek çalışmalar yapmalısınız.

 • İşini hakkıyla ve layıkıyla yapan bir muhasebeci edinmeniz, ödemelerin devlet kanadında hata yapmamanız için yol gösterici olacaktır.
 • Siz unlu mamuller satmak istiyorsanız, bu ürünleri satabilmeniz için satış izni gereklidir. Bu izni mutlaka yaptırın.
 • Envanter tespiti yapın ve ihtiyacınız olanı alın. Örneğin soğutucu dolap, mikser, fırın vb. ürünler pastacılık için elzemdir.
 • Personel seçiminizde titiz davranın. Güler yüzlü hizmet verebilecek, güvenilir ve işini layıkıyla yerine getirebilecek elemanlar bulmaya çalışmalısınız.
 • Sadece makine ekipman envanteri değil, aynı zamanda yapacağınız unlu mamuller için gerekli olan maya, un, şeker vb. malzemeleri de tespit edip satın almalısınız.
 • Reklam çalışmalarından uzak durmayın. Doğru yaptırılmış reklamlar daha hızlı bir müşteri portföyü elde etmenize yardımcı olacaktır. Özellikle internet üzerinden yapılan reklam çalışmaları ile geleneksel yöntemlerden gazete ve el ilanı gibi reklam çalışmalarını da yürütmeyi göz ardı etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu