Restoran Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Restoran Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Mayıs 23, 2020 0 Yazar: admin

Restoran sahibi olmak, pek çok kişinin hayalini kurduğu ve yeni bir işe atılacaksa, açmak için istekli olduğu bir iş koludur. Ancak, restoran dışardan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Sadece gelenlere yemek satmak üzerine kurulu bir yer ise hiç değildir.

İnsanlar yemek yemeye geldiklerinde, yemeklerin güzelliği kadar restoran konseptinin güzelliğine de dikkat ederler. Ayrıca sevdikleriyle birlikte oturup rahatlıkla sohbet edebildikleri, bir masa başında yeni anılar biriktirebilecekleri bir yer olsun isterler.

Açmak istediğiniz restoran konseptine karar verdikten sonra, sektörde yeni bir restoranı kaldıracak potansiyel olup olmadığına mutlaka bakılmalıdır. Hele de restoranı açmak istediğiniz lokasyonda bu durum hayati önem taşıyacaktır. Tüm bu etkenler göz önüne alınarak restoran açmaya karar vermek çok önemlidir. Gelin, size restoran sahibi olmak için yapılması gerekenleri derlediğimiz yazıya göz atalım…

Öncelikle Sizin İçin Bir Restoran Açmak Doğru Karar Mı Diye Karar Vermelisiniz

Restoran sahibi olmak dışardan büyüleyici gözükür. Tabi ki başarılı bir çalışma prensibi ile bu büyüleyici ortamı yakalamak işten bile değildir. Ancak unutulmamalıdır ki, restoran sahibi olmak zordur ve restorancılık ağır bir iştir. Bu alanda kendi işinizi yapmak istiyorsanız, gıda işi yapan ve kendi restoranı olan kişilerle görüşme yapmanız sizin için iyi olacaktır.

Çoğundan duyacağınız ilk şey ise, uzun çalışma saatleridir. Ayrıca muhasebe işleri, müşteri memnuniyetini sağlama, mutfağın üst düzey olması, hijyen, lezzet derken pek çok faktörün bir araya gelmesi ile iyi bir restorana sahip olmak mümkündür ve bunlardan da restoran sahibi olarak siz sorumlu olursunuz.

Restoranınızın Lokasyonu Çok Önemlidir

Restorancılık için en hayati konuların başında lokasyon, yani restoranınızın yeri gelir. Potansiyel müşterilerinize ulaşabilecek, kirası da bir yandan uygun olabilecek bir restoran yeri sizin için mükemmel olacaktır.

Restoranı Açmaya Karar Verdiyseniz, Konseptini Netleştirmelisiniz

Bir restoran açmak istiyorsanız, restoran türü önemlidir. Vereceğiniz karar ise pek çok faktöre bağlı olarak değişecektir. İnsanların yemek yemeye geldiklerinde kendilerini evlerinde gibi rahat hissedebilecekleri bir ortam yaratmak, restoran işinde başarılı olmanızın anahtarı sayılabilir.

Ayrıca, siz de restoran sahibi olarak, kendiniz de içinde rahat olabileceğiniz ve keyifli yemek pişirebileceğiniz bir yeriniz olsun isteyebilirsiniz. Bunun için ya kendiniz tasarım yapmanız ya da hem riskleri azaltmak hem de tanınırlığı daha hızlı şekilde sağlayabilmek için bayilik sistemine yani franchising işine yönelebilirsiniz. İkisinin de kendine göre avantajları vardır.

Franchising sisteminin en büyük avantajı ise, zaten müşterilerinizin ismini daha önce duyduğu bir restorana sahip olacağınızdan, hazır bir plana ve pazarlama stratejisini de satın almış olursunuz. Tabi ki kendi tasarımınız olan bir restoranda işleri daha uygun fiyatlara çıkarabilirsiniz. Çünkü franchising sistemi çok ucuz değildir ve ana merkezin belirttiği tüm detayları restoran sahipleri uymak zorundadır.

İş Planınız Mutlaka Olmalı

İşe başlamadan önce, restoranınızı genel hatları ile belirleyip, kazanç sağlayabileceğiniz parametreleri mutlaka çıkarmalısınız. Eğer ki öz sermayenizin yanında kredi de kullanacaksanız, banka için de bu iş planları oldukça önemlidir. İşinizi ciddiye aldığınızı gören banka, krediyi daha kolay şekilde verebilecektir.

Restoran İsminiz Akılda Kalıcı ve Çarpıcı Bir İsim Olsun

Restoran isminizi seçerken, mutlaka ama mutlaka müşteride bırakacağı etkiyi düşünmelisiniz. Müşteriler restoranınızın ismini hatırlayabilmeni, aklında tutabilmeli ve tabi ki yazabilmelidir. Bunları yapamayan müşterilerinizin sizi bulması çok zordur ve bu nedenle size ulaşamadıklarında bu durum sizin için çekilmek olur. Restoran ismini belirlerken temayı çağrıştıran isimler olabilir veyahut basit bir kelime oyunu ise orijinal bir fikir yaratabilirsiniz. Restoran ismi, üzerinde kesinlikle detaylı düşünmeniz gereken bir konu.

Menünüzü Restoranı Açmadan Önce Belirlemelisiniz

Menü, restoranınızda müşteriye sunacağınız en önemli şeyin, yani vereceğini yemeklerin listesidir. Müşterilere hitap eden yiyeceklerin olduğu bir menü hazırlamak önemli olmasıyla birlikte, menünüzün şekli ve düzenine de özen göstermelisiniz. İnsanlar menüye baktıklarında rahat anlaşılır, kaliteli, amatör olmayan, içeriği zengin ya da az ama öz olan menülere daha çok ilgi göstermekte ve restoranın kaliteli olduğu hissini uyandırmaktadır. Bu durum bile müşterilerinizin size gelmesi konusunda bir tercih sebebidir. Menünüzdeki fiyat politikanızı de kar marjınızı göz önüne alarak, hitap ettiğiniz müşteri kitlesini de düşünerek yapmalısınız.