İş FikirleriSermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz İş Kurmak İçin Gerekli Olan Adımlar Nelerdir?

Sermayesiz İş Kurmak İçin Gerekli Olan Adımlar Nelerdir İnsanın kendi işini kurması çok güzel bir gelişmedir. Ancak tabi ki bir iş yerine girip çalışmak ile kendi işletmenizi kurmak arasında hem risk açısından hem de işin sürekliliğinde sizin yoğunluğunuzun hesap edilmesi açısından büyük farklar vardır. Önemli olan sadece bir işletmeyi açmak değildir, o işletmeyi ayakta tutmak ve işletmenin getirileri ile birlikte refah içinde yaşayabilmektir.

Kendi işini kurmak kolay bir yol değildir. Ancak başarılı olan çok insan olduğu da unutulmamalıdır. Genellikle yeni bir iş kurulacaksa tabi ki sermaye gerekir. Ancak bazı işler vardır ki sermayesiz şekilde başlayarak harika başarılar elde edebilirsiniz. İşte size sermayesiz şekilde yapılabilecek işler için adımlar!

Sermayesiz İş Kurmak İçin Atılacak Adımlar Nelerdir?

 • Hangi işi yapacak olursanız olun, öncelikle bir işi başarabilmek için sabırlı olmalısınız. Bir işi başarmak istiyorsanız da kesinlikle o işle ilgili bir bilgi birikiminiz olmalıdır. Kendinize güvenmeli ve inanmalısınız.

 • Bir iş yapacaksanız, o işe tutkuyla sarılmanız gerekir. Bu tutku da beraberinde kararlılığı getirecektir. Kararlı davrandığınız sürece, zorluklarla baş edebilme gücünü kendinizde bulursunuz. Unutmayın ki kararlılık, bir işin başarılı olması için çok önemli bir ayraçtır.
 • Eğer ki kendinizi net şekilde biliyorsanız ve hangi işe yöneleceğinizi netleştirmişseniz, kendinizi o alanda geliştirmeniz için adımlar atın. Eğer ki iş olarak yapmayı düşündüğünüz konu net değilse, sizi heyecanlandıran ve gelecek vadettiğini düşündüğünüz alanları belirleyerek bu alanları eğitimlerle, kurslarla, kendi bilgi ve becerilerinizle, pratiklerle güçlendirin.

 • Girişimlerinizin arka planını doldurmalısınız. Fikirlerinizi geliştirebilmek adına denemeler yapmalı, yapacağınız işe girişmeden önce de mutlaka hazırlık ve planlama yapmalısınız. İşletme planları, sizi başarıya taşıyan adımların başında gelen parametrelerdendir. Çünkü ilerde işinizi kurduğunuzda, sizi ileriye taşıyacak en önemli belgelerden biri de işletme planlarıdır. İşletmeyi açtığınızda ve çalışmaya başladığınızda ise, işinizi açtığınız ilk hali ile açtıktan sonraki uygulama yapabildiğiniz işinizin yapısını karşılaştırmalısınız. Bu sayede, iş planınızı güncelleme ve ilerleyen yıllar için alt yapı oluşturma şansı elde edebilirsiniz.
 • Eğer ki bir iş kurmak istiyorsanız, size verebileceğimiz tavsiyelerden birisi, kendi işinizi kurduğunuzda, başka bir işte çalışırken bunun hazırlıklarına başlamanızdır. Girişimciler incelendiğinde, yeni iş kuran kişilerin o işte başarıyı tutturana kadar çalıştıkları işi bırakmadıkları gözlenmektedir. Önemli olan, iş sözleşmenizde ticaret yapmanızın önüne geçebilecek bir madde olmamasıdır. Bu sayede ilerleyebilenler, iş fırsatlarını ekonomik kaygılara daha az kapılarak geliştirme yoluna gidebilirler ve esneklik sağlar. İşinizin ilk zamanlarında, durumunuzu test edebilmenize yardımcı olur.

 • Müşteri, bir işin belkemiğidir. Müşteri olmazsa, kurduğunuz iş ne kadar mükemmel olursa olsun, çöp olabilir. Müşterilerinizin ne istediğini anlamaya yoluna giderek, beklentilerini karşılamalısınız. Hangi işi yaparsanız yapın, müşteri tatmini çok önemlidir. Kalitenizi, ürün ve hizmetlerinizdeki tutumunuzu koruyarak müşterilerinizin sizinle ilgili düşüncelerini de koruyabilirsiniz.
 • Yaratıcı fikirlerinizi törpülemeyin. Büyük düşünürseniz, başarılı adımlar atabilirsiniz Başarısız olduğunuz zamanlar da olacaktır. Kesinlikle ne kendinizden ne de işinizden vazgeçmediğinizde ve ayağa kalkıp tekrar denediğinizde başarının anahtarını elinize alacaksınız.
 • Maaş ve personel gideri, işletmenin en önemli gider kalemlerinden birisidir. Eğer ki zaruri değilse, en azından ilk başlarda, işletmenizin en iyi çalışanı siz olarak işlere devam edebilirsiniz. Maliyetler ne kadar düşükse, gider de o kadar azalacak ve sizi rahatlatacaktır.
 • İşinizde başarılı olurken, aileniz en büyük destekçiniz olmalıdır. İşe onları da dahil edin ve bu iş ortak başarınız olsun. Eşiniz, çocuklarınız sizinle birlikteyken, kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Büyük bir şirketin en büyük başarısı, kendinden sonraki nesillere işletmenin aktarabilmesidir. Bunu sağlayan en büyük destek de, ailenizin sizinle birlikte ve aldığınız kararlarda ortak hareket edebilmektir.
 • Ortaklık konusundaki tutumunuz, en azından işin ilk zamanlarında uzak durmanız gereken bir konu olabilir. Ortak çıkarlar için bir araya geldiğiniz insanlar olabilir, ancak bu fikirsel yönde kalırsa uzun vadede size daha kolay hareket kabiliyeti sağlayacaktır. Ortak olarak bahsettiğiniz durumlarda dikkatli davranın.
 • İlk ofisinizi, işletmenizi kurdunuz, hayırlı olsun. Burası neresi mi? Tabi ki eviniz! Eviniz sizin işinizin ilk işletmesi olsun. Bu sayede kiradan kurtulmuş olursunuz. İşleriniz ilerlediğinde farklı bir işletmeye geçebilirsiniz.

 • Barter sistemi önemlidir. Siz bir firmadan mal ve hizmet aldığınızda, bunun karşılığında siz de mal ve hzmetle ödeyebiliyorsanız, bu sistem barter sistemi olarak adlandırılır. En azından böyle bir ödeme yapabilme şekliniz olursa, nakit ihtiyaçlarınızı bir nebze rahatlatabilirsiniz. Ancak bu her zaman kolay kabul edilen bir durum değildir anlıyoruz. Böyle bir durumda da pazarlık yapmak iyi bir seçenek olacaktır.
 • Başlangıçta piyasada yer almak ve isminizi duyurabilmek için, rakiplerinize göre daha makul ve indirimli fiyatlar vererek piyasada yer almaya çalışın. Tabi ki piyasa şartlarını öldürmeden! İş etiği de önemlidir. Ancak, verdiğiniz indirimli tüm işleri zamanında ve olması gerektiği gibi teslim edin. Tüketiciler bu konuda titizdir, müşterilerinize mahcup olmamalısınız. Yanlış rakamlar verirseniz ve bunu karşılayamazsanız, iflas etmeniz yakındır. Müşteriler size sırtını dönerse, tekrar ayağa kalkmak çok kolay bir iş değildir. Kar marjınızı da düşünerek en iyi rakamlar ile rakiplerinizin önüne geçin.
 • Eğer iş kurmak için paranız yoksa, bunu daha fazla ve daha uzun saatler boyunca evden çalışarak kapamanız gerekir. Bu para yerine geçen sizin yatırımınızdır, unutmayın. Yaptığınız işler her zaman keyif aldığınız işler olmayabilir ve bunları yaparken stres seviyeni artabilir. Stres yönetiminizi başarmalısınız. Stres seviyenizi uygun bir seviyede tutamazsanız, kurduğunuz işi kaybedebilir ve maaşlı olarak çalışma hayatına geri dönme durumunda kalabilirsiniz.
 • İş kurduysanız, haklarınızı mutlaka bilmelisiniz. Özellikle de ticaret hukuku konusunda bilgi seviyenizi arttırmalısınız. Hatta sözleşme hukuku ve ülke mevzuatlarına hakim olmanız neredeyse elzemdir. İşinizi koruyabilecek, sizi iflasa taşıyabilecek sorunları bu şekilde def edebilirsiniz. İyi bir mali müşaviriniz olması da bir çözümdür. Ancak tabi ki bu da ekstra maliyet oluşturacaktır.

 • Önce sağlık, unutmayın. Kendi sağlığınızı hem fiziksel hem de ruhsal yönden desteklemeniz çok önemlidir. Aksi takdirde, sağlık gittiğinde geriye hiçbir şey kalmayacaktır. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur ilkesini göz ardı etmeyin. Gelirinizi kaybetme ihtimaline karşılık sigorta yaptırabilirsiniz.
 • Mutlaka iç dengenizi sağlayın. İş kurmak ve kendi işinin sahibi olmak en çok insanın iç dengesini etkiler. Dengeli bir bakış açısı işin ilerleyebilmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde gücünüz kaybolursa, işinizi de yitirebilirsiniz ve işinizde başarılı olamazsanız bir daha risk almak istemeyebilirsiniz. Bunlarla karşılaşmamak için, her işte zorluklar ve zorlu süreçler olduğunu unutmadan ilerlemeniz çok önemlidir. Yatağa yattığınızda rahat uyuyabiliyor olmalısınız.

Sermayesiz iş kurmak kolay değildir. Ancak günümüz dünyası ve internet tabanlı işlemler çok arttığından, artık sermayesiz iş kurma fikri geçmiş yıllara nazaran o kadar da uzak değildir ve ulaşılabilir bir hedeftir. Önemli olan işi yapmak isteyin ve kendinizde o gücü bulun. Göreceksiniz ki, bunlar bir araya geldiğinde gerisi de gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu