İnternetten Para Kazanma

Youtube’tan Para Kazanma Yöntemleri

Youtube’tan Para Kazanma Yöntemleri! İnternetten para kazanma yolları, son yıllarda son derece öne çıkmış olan önemli bir sektör haline geldi. Hal böyle olunca, pek çok sosyal medya kolundan para kazanmak için bir yarış başladı. Bunlar içerisinde en eskilerden biri olan ve video paylaşım sitesi olarak milyonlarca insanın kullandığı Youtube, video yükleyerek oldukça iyi kazanç sağlayabileceğiniz bir alan. Hangi konuda video olduğu önemli değil, ilgi çekici videolara sahipseniz, size Youtube’tan para kazanma yolu açılıyor demektir.

Youtube’tan para kazanmak emek verilmesi gereken, kararlı şekilde ve sıkı bir çalışması gereken bir süreçtir. Peki, video yüklemeyi biliyorsunuz, ancak Youtube’tan nasıl para kazanacağınızı biliyor musunuz? İşte, size Youtube’tan para kazanma yöntemleri…

Youtube hesabınız olduğunda, bu sizin doğrudan para kazanmaya başlayabileceğinizi göstermez. Öncelikle hesabınızı buna uygun hale getirmeniz gerekir. Google’ın içeriklerinize reklam yerleştirmesine izin vererek, Youtube ortağı olmanız gerekmektedir.

İlk Adım! Youtube’tan Para Kazanma Etkinleştirilmeli

Bir Youtube hesabı açıp, hesap ayarlarınızdan bu adımı gerçekleştirmelisiniz. Ülkemizde henüz resmi olarak böyle bir uygulama olmamakla birlikte, IP adresinizi Türkiye haricindeki bir lokasyona çevirerek bu sorunu çözebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra “Kanalım” segmesine tıklamalısınız. Profilinizin içindeyken, düzenle kısmından yaşadığınız şehri Amerika Birleşik Devletleri şeklinde değiştirerek kaydetmelisiniz. Daha sonra hesabınızı etkinleştirmelisiniz. Bu işlem için www.youtube.com/account_monetization linkinden doğrudan erişim sağlayabilirsiniz.

İkinci Adım! “Videolardan Para Kazan” Etkinleştirilmeli

Youtube’tan para kazanma için gerekli olan ikinci adım, sizi yavaş yavaş para kazanmaya taşıyacak. Adımları takip ederken, hizmet kullanım şartlarını onaylamalısınız. Ardından “Videolardan Para Kazan”  butonuna basarak, videolarınızda ne tür reklamlar olmasını istiyorsanız onlara bu aşamada karar vermelisiniz. Burada iki seçenek vardır. Overlay (bindirme) veya TrueView (akış içi) reklamları seçebilirsiniz.

Peki, Nedir Bu Overlay (Bindirme) ve Trueview (Akış İçi) Reklamlar?

Overlay (bindirme) reklamlar küçük bannerlar olarak ortaya çıkar ve videoların altında görünür.  TrueView ( akış içi) reklamlar ise video başlamadan önce ortaya çıkan reklamlardır.  Bu iki reklam türünden birini seçmek doğru olacaktır. İkisini birlikte seçmek kullanıcı deneyimi açısından da çok uygun değildir.

Hangi Tür Reklamı Seçeceğimi Nereden Bileceğim?

İzleyici odaklı şekilde düşünürseniz, seçeneğiniz reklam türünü bulmanız daha kolaydır. Videonuz öğretici bir videoysa, yani bir saç bandanasının bağlanma şeklini izleyicilere öğretme hedefinde bir video eklemişseniz, izleyicilerin video sonuna kadar izleyebilecekleri tahmin edilebilir. Böyle bir durumda akış içi yani Trueview reklamları tercih edebilirsiniz.

Ancak, videolarınız daha çok eğlence üzerineyse, yani izleyenlerin reklamları görünce hemen atlayabileceği bir video içeriğine sahipseniz, böyle bir durumda Overlay yani bindirme reklamları kullanmak daha doğru olacaktır.

Her iki koşulda da, hangi reklam türünü seçerseniz seçin, dilerseniz ilerleyen süreçlerde reklam türlerinde değişikliğe gidebilirsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz reklam türü konusunda acaba yanlış seçim mi yapıyorum endişesine kapılmanıza gerek yok. Sizin için en doğru reklam türü zaman içerisinde belli olacaktır. Bunu anlamanın ve takip etmenin en iyi yolu, izlenmeleri ve tıklanmaları takip edebileceğiniz Adsense sayfasından kontrol etmektir.

Üçüncü Adım! Seçimlerinizi Onaylayın ve Para Kazanmaya Başlayın

Reklam seçiminizi yaptıktan sonra, işlemleri onayladığınız zaman artık videolarınızın yanında para kazanabilir olduğunuzu gösteren dolar simgesi görünüyor olmalıdır. Youtube’tan para kazanma sisteminiz başladığında, kazandığınız parayı nakte çevirebilmek için gerekli olan şey ise, Adsense hesabınızın Youtube kanalınıza ilişkilendirilmiş olması gereklidir. Bunu yapmak için Adsense ilişkisi sayfasını ziyaret ederek kolaylıkla bu adımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ama Benim Adsense Hesabım Yok, Ne Yapacağım?

Böyle bir durum söz konusu olsa dahi endişe etmeye gerek yok. Adsense hesabına sahip olmak için, sistem sizi Google hesabınıza yönlendirir. Sonrasında giriş yapıp size oturum açtırttıktan sonra ilişkilendirmeyi onaylamalısınız. Burada gerekli bazı bilgiler olacaktır. Bunları girdikten sonra Youtube’a yönlendirilirsiniz ve işlemler tamamlanmış olur.

Peki Ben Ne Zaman Para Kazanmaya Başlayabilirim?

Para kazanmaya başlamanız için gerekli olan 2 şart vardır. Bunlardan birisi Youtube’ta 1.000 takipçiye ulaşmanız ve toplamda da 4000 saat izlenmiş olmanız gerekir. Bu şartlar 1 yıl içinde tamamlandığında, reklamlar aktifleşir ve artık para kazanabilirsiniz.

Dördüncü Adım! Ödeme Alma Basamağı

Tüm işlemleri yaptınız ve Youtube’tan para kazanma artık gerçekleşti. Ancak ne zaman ve nasıl ödeme geleceğini bilmiyorsunuz. İşte cevabı… Adsense belli bir alt limit doldurulduğunda ödeme yapar. Yani siz, en az 100 dolar biriktirmelisiniz ki Adsense size ödemYoutube’tan Para Kazanmae yapabilsin.

100 Dolar Biriktiremedim, Param Yanacak Mı?

Diyelim ki bu ay 100 dolar biriktiremediniz. Paranız kesinlikle yanmaz, bu ayki kazancınız diğer aya aktarılır. En az 100 dolar elde edinceye kadar bir sonraki aya aktarılmaya devam eden paranız sonunda 100 dolara eriştiğinde artık ödeme alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu